Над 700 души са били задържани до момента в Русия при протести днес срещу военната мобилизация на резервисти, за да се сражават в Украйна, предаде Франс прес, като се позова на неправителствената организация "ОВД-Инфо".
Демонстрациите бяха свикани в социалните мрежи от антивоенната група "Весна". Над 1300 души са били задържани в 38 руски града при протести в сряда - деня, в който президентът Владимир Путин нареди частичната мобилизация, съобщи "ОВД-Инфо".
По последни данни на сайта на независимата мониторингова група днес вече са извършени най-малко 743 ареста. Най-много хора са били задържани в столицата Москва - 372, Санкт Петербург - 128, и Новосибирск - 70. Арести са били извършени в общо 32 града.
АФП съобщи за засилено полицейско присъствие в центъра на Москва. Журналист от агенцията е видял в Санкт Петербург как отвеждат трийсетина души в полицейски автобус.
Някои от задържаните при протестите в сряда са получили повиквателни за мобилизация в полицейските участъци, където са били отведени, отбелязва Франс прес. Агенцията се е свързала с двама от тях.
Кремъл защити тази практика, като заяви, че тя не е незаконна, съобщи БТА.
"Искам да изразя моето несъгласие с това, което става... Не искам да се бия за Путин", каза днес пред АФП 22-годишният Иля Фролов. Младият мъж носеше малък плакат с надпис "мир".
"Аз съм против войната и мобилизацията. Страхувам се за младите", заяви 70-годишната Наталия Дубова.
Вчера стотици хора се събраха в Москва и Санкт Петербург, за да изразят подкрепа за мобилизацията и анексирането на украинските територии, окупирани от Русия.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Тагарев: Не бива да се подценява Руската армия, тя умее да воюва
След земетресението в Турция: Трус и на о. Крит
След плажните температури през уикенда идва застудяване и градушки
The Cure взривиха Пловдив и доказаха защо са една от най-добрите британски банди на живо
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
Мечки в Аляска преминават към нощен лов заради присъствието на хора
Може ли човечеството да се размножава в Космоса: Какво разкриха китайски учени
„Отпечатък на смъртта“: Учени откриха нов начин за разпространение на вируси
Най-старата светлина във Вселената разкрива необяснима аномалия
Проверките на тирове в цялата страна продължават
Джокович призна, че идва краят на кариерата му
Какво ще бъде времето в неделя?
Йотова за Васил Левски: Говореше за законност, равноправие и най-много от всичко мразеше малодушието
Искат двустепенна верификация на машините за вота
Кризата с горивата и атаките в Азовско море подлагат на натиск земеделците в Русия
Защо компаниите заменят медта с алуминий?
Китайски конкурент на Siemens подготвя експанзия в Европа
Абровски: Държавата трябва да помага на земеделците с пазар, а не само със субсидии